PLATSENTA PÕLETIK MÄRAL- abortide põhjustaja
Platsentiit on üks põhilisi abortide ja enneaegsete ning elujõuetute varssade sünni põhjustaja. Platsentiidi tõttu võib abort tekkida nii tiinuse esimeses kolmandikus kui tiinuse viimastel kuudel, samuti võib platsenta põletik olla põhjuseks vastsündinud varsa hukkumises esimesel elupäeval.
Mära platsenta ehitus
Platsenta on tiinuse ajal loodet toitev ja kaitsev organ, mis katab kogu emaka limaskesta. Platsenta funktsioonid võimaldavad hapniku, toitainete ja jääkproduktide vahetust loote ja mära vahel, sellepärast on tiinuse täisväärtuslikuks arenguks hädavajalik normaalselt funktsioneeriv ja patoloogiata platsenta.
Platsental on kaks membraani- sisemine,õhuke kilejas amnion ümbritseb loodet ja sisaldab amnionivedelikku, milles loode paikneb.
Teine menbraan on veresoontega varustatud paksem koorionallantois , mis emaka limaskesta poolselt kinnitub emakale mikroskoopiliste hattudega, sellist platsenta tüüpi kutsutakse difuusseks platsentaks, sama tüüpi platsenta on ka inimesel.
Platsenta on arenenud kogu emaka limaskestal, välja arvatud emakakaela kohal, kus on õhuke tähekujuline koht, mis normaalse poegimise puhul purustatakse loote jalgade abil.
Platsenta hakkab arenema 50.tiinuspäeva paiku ja formeerub 150. tiinuspäevaks. Platsental on ka tähtis tiinushormoon progesterooni tootmise ülesanne, progesterooni tootmise häire puhul võib tiinus katkeda tiinuse esimestel kuudel, seda kutsutakse EFD, loote varane surm.
Peale poegimist on väga oluline vaadelda platsenta terviklikkust ja hinnata paksust ning põletikulisi alasid.
Emakakael kaitseb nii platsentat kui loodet bakterite eest, tihkelt suletud emakakael välistab tupest siseneva infektsiooni. Kui emakakael on vigastusega ja ei sulgu täielikult, ei ole mära võimeline tiinust kandma. Tiinuse ajal katab emakakaela tupe poolt tihke steriilne limakork.
Platsenta põletiku põhjused
Emaka bakteriaalne põletik on erinevate platsentiidi põhjuste loetelus sagedasemaks põhjuseks .
Bakterid sisenevad emakasse läbi emakakaela ja häbeme . Väliste suguelundite patoloogia puhul võib emakasse siseneda õhk ja saastunud materjal, samuti põhjustab emakapõletikku ebahügieniline paaritusakt ja kontamineerunud sperma. Bakteriaalne infektsioon jääb emaka limaskesta ja võib tiinuse ajal põhjustada platsenta põletikku. Põletiku puhul platsenta pakseneb ja väheneb loote hapniku ja toitainetega varustamine, mille tõttu on häirunud loote areng, viies loote hukkumisele või elujõetu varsa sünnini.
Platsenta irdumine emaka limaskestalt viib platsenta tähe nihkumisele emakakaela avausest ja normaalne poegimine on häirunud , seda seisundit kutsutakse “red bag”,mille puhul sünnil väljub häbemest osa platsentast. Sellisel juhul tuleb kiiresti platsenta purustada, et loode saaks normaalselt väljuda.
Põletik ja toksiinid võivad sattuda platsentasse ka mära verevarustuse kaudu, kui märal on ägedad põletikulised haigused, nakkushaigused või mürgistus.
Herpesviirus infektsioon (EHV) on nakkushaigus, mis võib põhjustada aborte märadel ja hingamisteede tabandumist hobustel, samuti närvinähtusid.
EHV –st põhjustatud abortidele on iseloomulik, et nad esinevad 7-11 tiinuskuul, loode aborteerub koos platsentaga ilma mingite eelnevate haigustunnusteta, samuti võib sündida elujõuetu varss, kes sureb päeva jooksul peale sündi. Vedelikud võivad kontamineerida keskkonda kaks nädalat. Tavaliselt EHV poolt põhjustatud abort ei kordu.
EHV tabandumisega hobune jääb viirusekandjaks kogu eluks, immuunsuse langedes võib viirus uuesti aktiviseeruda.
Mitmed teised viirushaigused võivad samuti tekitada aborte, oluline on diagnoosiks viiruse isoleerimine laboruuringutega.
Platsentiidi tunnused
- Udara suurenemine ja piima eritumine udarast 1-2 kuud enne loodetavat poegimist on sagedasem platsentiidi tunnus. Oluline on teada oodatava poegimise aega, et näha ohufaktoreid.
- Limasmädase sekreedi eritumine häbemest alates 5. tiinuskuust on platsenta põletiku tunnuseks, kuigi võib esineda ka tupe põletikuline sekreet, mis ei pruugi siseneda emakakaelast ja tekitada platsenta probleeme.
- Platsentiit võib kulgeda ka ilma väliste tunnusteta. Mära aborteerub või poegib elujõuetu varsa.
Sõltuvalt platsenta põletiku tekkimise ajast, põletiku aktiivsusest ja põhjustest võib esineda abort, väikese väljaarenemata või elujõuetu varsa sünd.
Sellisel varsal võib areneda sepsis või hapnikupuudusest tingitud ajuturse- need on juba varssade probleemid, mis vajaksid eraldi käsitlemist.
Platsenta põletiku diagnoosimine
Platsentiidi esinemist saab osadel juhtudel, nagu eelnevalt selgitatud, näha visuaalselt- vaja on teada poegimisaega, et hinnata kas piima teke on liiga varane, samuti näeb,kas häbemest eritub häguseid nõresid.
Täpsemalt saab platsentiiti diagnoosida ultraheli abil platsenta paksust hinnates.
Poegimiseelselt on platsenta normaalne paksus 1,2 cm.
Ultraheli näitab, kas platsenta on emaka limaskestalt irdunud ja kas esinevad erinevad nõred platsenta ja emakaseina vahel.
Laboruuringutega saab selgitada platsenta põletiku põhjusi- proove võetakse tupeeritisest, äsja aborteenunud lootest ja platsentast. Väliste platsentiidi tunnuste puhul peaks ravi alustamia niipea kui võimalik.
Ravi
Hobuse loode areneb välja eluvõimeliseks alles nädal enne poegimist, kui neid eemaldada enne, siis nad tavaliselt surevad. Platsentiidi puhul areneb loode stressifaktori tõttu kiiremini, sellise enneaegse poegimise puhul võib loode olla vaatamata lühemale tiinusajale eluvõimeline, seda juhul kui põletik areneb aeglaselt. Platsenta põletiku varase avastamise puhul võib ravimite abil põletikutaset madalal hoida, et valmistada loodet ette elussünniks.Selline varss vajab poegimisjärgselt alati intensiivset hoolt ja ravi.
Platsentiidi puhul kasutatakse põletikku vähendavaid ravimeid, nagu Finadyne ja erinevaid antibiootikumi kombinatsioone, ka abistavat hormoonravi.
EHV puhul ei aita ravimid, kui varss sünnib elusalt, sureb ta vaatamata teostatavatele ravivõtetele.
Mära platsenta põletik on oluline problem nii hobuseomanikule, tallipidajale kui loomaarstile. Tiinuse kaotus on nii emotsionaalne kui majanduslik kahju. Mära õige söötmise, pidamise, paaritustehnika ja günekoloogilise seisundi parandamise võtetega saavad nii hobusekasvatajad kui loomaarstid vähendada varsa kaotamise riske.
___________________________________________
Kuidas ennetada platsentiiti:
- Kõrge riskifaktoriga märade väljaselgitamine- eelnevad abordid,günekoloogiline staatus
- Suguelundite patoloogiate ravi-õhktupega märadele häbemeõmblus, emakakaela seisundi hindamine
- Emaka infektsioonide vältimine korrektse paaritustehnikaga ja asjatundlik ravi
- “Riskimärade” tiinuse arengu regulaarne jälgimine
- Sugumära pidamine vajalikus konditsioonis- vältida ülesöötmist, tagada vajalikud lisasöödad ja mineraalained
- Vajalike vaktsineerimiste õigeaegne teostamine
Ulvi Martin, loomaarst
Kastatud materjalide alusel
Cummins, C. et al (2008) Ascending Placentitis in the Mare: A review. Irish Veterinary Journal Vol. 61, No. 5 pp 307 – 313.